Цифрові трансформації та інститути соціальної пам’яті

reestratsii na nmt 2024

suchasni zakladi osviti

Цифрові трансформації та інститути соціальної пам’яті

Кафедра історії та документознавства Факультету лінгвістики та соціальних комунікацій (ФЛСК) провела Другий українсько-литовський науковий семінар, присвячений проблемам цифрових трансформацій в інститутах соціальної пам’яті.

Співорганізаторами наукового семінару виступили кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центральний державний електронний архів України, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, Литовський Державний Новий архів (Республіка Литва), Каунаський Окружний архів (Республіка Литва).

З вітальним словом до учасників конференції звернулися проректор з навчальної роботи Артур Гудманян, проректор з міжнародного співробітництва і освіти Олександр Запорожець, декан ФЛСК Сергій Ягодзінський, аташе з питань культури Посольства Республіки Литва Іна Кнюрєнє.

На заході обговорено ряд актуальних питань пов’язаних із запровадженням цифрових технологій у соціокультурну сферу. Віктор Носулько, заступник директора Департаменту – начальник управління діловодства Національного банку України поділився досвідом у сфері політики розвитку електронного документообігу та електронного архіву в банківській системі України. Вирішення питань цифрового доступу у Литві розкрила Дануте Контрімавічене – завідувач відділу з нагляду за управлінням документами Литовського Державного Нового архіву. Проблеми приймання-передавання електронних документів Національного архівного фонду на постійне зберігання до державних архівів України підняв у своїй доповіді Директор Центрального державного електронного архіву Юрій Ковтанюк.

Створенню централізованого фонду користування документами Національного архівного фонду була присвячена доповідь Людмили Паламарчук – заступника директора Центрального державного електронного архіву; Тетяна Ємельянова, заступник директора Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного підняла питання новітніх тенденцій та викликів у розвитку формування архівних аудіовізуальних колекцій; Крістіна Станішауске – керівник відділу управління та цифрових документів Каунаського Окружного архіву (м. Каунас, Литовська Республіка) висвітлила досвід роботи Каунаського регіонального державного архіву з поширення документальної спадщини; Юлія Чернятинська – начальник відділу забезпечення збереженості та обліку документів Центрального державного електронного архіву України розповіла про створення інформаційно-пошукової системи «Архівні фонди України».

Блок доповідей було присвячено розвитку цифрових технологій у бібліотечних та музейних установах. Зокрема, Олена Чижова, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України розкрила особливості створення цифрового фонду користування на архівні фонди особового походження. Учасники семінару із цікавістю прослухали он-лайн доповідь про досвід оцифрування рідкісних книг у США, яку виголосила Ірина ГЛІК – цифровий архівіст Університету Пенсильванія (Філадельфія, США). Катерина Лобузіна – директор  Інституту інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського у своїй доповіді підняла важливу тему пов’язану з цифровими ресурси історико-культурної спадщини як основи для організації порталів знань. Дмитро Лукін – провідний бібліотекар відділу рідкісних книг та рукописів цієї бібліотеки поділився досвідом міжнародної наукової співпраці у справі оцифрування книжкової спадщини у Науковій бібліотеці імені М. Максимовича. Марія Кулініч – старший науковий співробітник Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків розкрила перші кроки у створенні цифрового архіву названого музею. Віктор Гріза – співробітник ГО «МУЗЕУМ СІКОР СКАЙ», заслужений працівник культури висвітлив різнопланові питання створення віртуального музею благодійної діяльності у XXI столітті.

Учасники українсько-литовського наукового семінару в результаті обговорення різнопланових питань пов’язаних із викликами цифрового суспільства прийняли рішення продовжити обговорення цих та інших проблем на наукових форумах з метою обміну досвідом запровадження цифрових екосистем в установах соціальної пам’яті.