Давайте писати службові листи правильно!
  • Довідник
  • Пошта
  • УКР
  • ENG
  • ...
15.06.2017, 12:52
Останні новини
Події
    NAU

    vstup do NAU

    ibm-academy

    akademiya-mikrotik










    Давайте писати службові листи правильно!

    Давайте писати службові листи правильно!
    img

       Фахівцю будь-якої галузі часто доводиться готувати службові листи – документи, які є засобом спілкування з установами та приватними особами і застосовуються для розв'язання численних оперативних питань – запитів, повідомлень, запрошень, претензій тощо. Одним із реквізитів службової кореспонденції, при оформленні якого трапляється чимало помилок, є звертання – форма вияву ввічливості, шанобливого ставлення до адресата. Основне завдання звертання – встановити контакт зі співрозмовником, привернути його увагу до змісту повідомлення. Неправильно оформлене звертання не тільки є порушенням етикету ділового спілкування, а й, можливо, виявом неповаги до адресата. Тому, оформлюючи в службовому листі звертання, потрібно дотримуватися таких вимог.

        1.При виборі звертання необхідно враховувати службове становище того, кому адресовано лист, сферу його діяльності. Загальноприйнятими формами звертання в службових листах є такі:

    1.1.Звертання за посадою. Таку форму використовують при звертанні до керівників, які посідають високі державні посади, мають наукові звання. Наприклад:

    Шановний* професоре! Шановний пане** міністре! Ваша Високодостойносте пане президенте!

    *Примітка. Крім означення шановний, у службових листах можуть вживатися слова високоповажаний, глибокошановний, вельмишановний.

    **Примітка. Слово пан в українській мові має тривалу традицію використання. В етикетному сенсі воно не містить вказівки на соціальний статус співрозмовника, а лише виражає пошану до адресата. Форма пан уживається з ім'ям, прізвищем, назвою посади, звання. Ім'я та по батькові зі словом пан не поєднується.

    1.2. Звертання на прізвище:

         Шановна пані Ковальська! Шановний пане Княжицький!

    1.3. Звертання на ім’я та по батькові (ця форма, на відміну від двох попередніх, має менш офіційний характер). Наприклад:

    Шановний Михайле Петровичу!

    2.Звертання в українській мові необхідно вживати у формі кличного відмінка. Заміна його формою називного відмінка на зразок Шановна Оксана Дмитрівна!, Шановний директор! є ненормативною. Часто мовні норми порушують при відмінюванні кількакомпонентних звертань. Тому треба запам’ятати такі правила.

    2.1. У звертаннях, утворених із двох загальних назв, форму кличного відмінка мають обидва слова, хоча друге слово іноді може вживатися в називному відмінку: пане професоре і пане професор.

    2.2. У звертаннях, що складаються із загальної назви та прізвища, форму кличного відмінка має тільки загальна назва, а прізвище зберігає форму називного відмінка: пане Ковальчук, пані Ковальчук.

    2.3. У звертаннях, утворених із двох власних назв – імені та по батькові, обидва слова мають закінчення кличного відмінка: Тарасе Даниловичу, Сергію Андрійовичу*.

    *Примітка. Найбільше помилок при вживанні звертань, що складаються з двох власних назв, трапляється при утворенні кличного відмінка чоловічих та жіночих імен з основою на –й. За правилами української мови, чоловічі імена, що закінчуються на –й (Віталій, Сергій, Анатолій), у кличному відмінку набувають закінчення –ю (Віталію, Сергію, Анатолію), а жіночі імена на –ія (Наталія, Юлія, Надія) – закінчення –є (Наталіє, Юліє, Надіє).

             Докладнішу інформацію про правила вживання звертання в службових листах можна знайти за посиланням:

    http://pidruchniki.com/1754090660598/dokumentoznavstvo/napisannya_sluzhbovih_listiv

    http://pidruchniki.com/1031020840649/dokumentoznavstvo/etiket_dilovogo_listuvannya

     

     





    © Національний авіаційний університет
    03058, Україна
    м.Київ, просп. Гузара Любомира 1
    post@kai.edu.ua | (044)406-79-01