ЯХТ-КЛУБ «ПІВДЕННИЙ»

Яхт-клуб Національного авіаційного університету «Південний» створено у 1988 році на базі вітрильної секції кафедри фізичного виховання Київського інституту інженерів цивільної авіації, що існувала з 1968 року. Ініціатор та засновник яхт-клубу – професор університету Євген Ударцев.

Свою назву клуб отримав завдяки розташуванню, як найпівденніший з яхт-клубів Києва. «Південний» базується на території площею 1,6 га на березі Канівського водосховища біля міста Українка, Обухівського району Київської області.

Яхт-клуб «Південний» – практично єдиний університетський яхт-клуб в Україні, що займається спортивною підготовкою студентської молоді на вітрильниках, організацією та проведенням вітрильних перегонів.

Матеріальна база яхт-клубу – це вітрильні, вітрильно-моторні, моторні та веслові судна, робочі приміщення для екіпажів та штатних працівників клубу. На вітрильниках НАУ, під керівництвом досвідчених та кваліфікованих капітанів проводяться тренувальні та спортивні плавання. До вітрильництва залучаються викладачі, студенти та співробітники університету.

Яхт-клуб університету – організатор Всеукраїнської вітрильної регати на кубок НАУ – «Південна варта». Вперше регата була проведена у 1994 році як клубна, після закінчення офіційних змагань календаря вітрильних крейсерських перегонів у Києві. З 1996 року регату «Південна варта» офіційно внесено до календаря змагань з вітрильного спорту серед крейсерських яхт. Ці перегони тепер завершальні в офіційному календарі крейсерських вітрильних перегонів Києва. 

У 1998 році на змаганнях був присутній капітан вітрильника «Ікар» Борис Немиров, який у вересні 1978 року почав першу навколосвітню подорож з території СРСР. У тому ж 1998 році, на честь славетного яхтсмена на вітрильній регаті «Південна варта» започаткували Кубок капітана Немірова, яким щорічно нагороджують наймолодшого шкіпера (капітана) регати.

З часів першої регати, перегони набули популярності та визнання серед яхтсменів України. У ювілейній, 25-ій регаті, у жовтні 2019 року взяли участь 54 екіпажі яхт-клубів столиці, Вишгорода, Славутича, Переяслав-Хмельницького та Українки, а також Черкаської, Полтавської та Кіровоградської областей. НАУ представляли яхти «Фокус», «Оса», «Полонез», «Еос» та «Ост», команди яких складаються із викладачів, студентів та випускників університету.

Перегони проходять у два етапи. Першого дня змагань вітрильники долають дистанцію довжиною в 25 морських миль (приблизно 50 км): від міста Українка проти течії Дніпра до поворотного знаку біля селища Проців,  вздовж берегів селищ Трипілля, Халеп’я та Витачів до поворотного знаку біля села Кийлів. Фініш поблизу яхт-клубу «Південний». Другого дня вітрильники долають 8-мильну дистанцію, що утворює трикутник навколо островів поблизу міста Українка. Маршрут перегонів незмінний з 1994 року.

У 2003 році яхт-клубом проведено захід під назвою «АБІТУРІЄНТ 2003 – ПІД ВІТРИЛАМИ ДО ЗНАНЬ». Вітрильники НАУ зі студентськими екіпажами та рекламою НАУ на вітрилах та корпусах суден побували у містах на берегах річки Дніпро: Київ  (на набережній біля річкового порту), Українка, Ржищів, Переяслав-Хмельницький, Канев, Черкаси, Світловодськ, Кременчук, де проводились зустрічі з молоддю, батьками та викладачами. Бажаючі могли піднятися на борт вітрильників та отримати перший досвід, враження та незабутні емоції прогулянки під вітрилами.

З 2017 року яхт-клуб запровадив проведення вітрильного ралі «Студентські вітрила надій» на початку червня. Участь у змаганнях беруть студенти університету та студенти з Рейнсько-Вестфальского технічного університету (м. Аахен, Німеччина), які відвідують Україну в рамках програми культурного студентського обміну.

Для студентів НАУ на кафедрі фізичного виховання та спорту створено навчальну групу з вітрильного спорту. Студенти університету також використовують базу яхт-клубу для своїх дипломних робіт з архітектури та дизайну, проходять практику зі спеціальностей цивільного захисту, землевпорядкування та будівництва.

При яхт-клубі створено яхтову школу «Центр підготовки кваліфікованих яхтсменів НАУ». Ініціатор та засновник  центру – доцент НАУ Григорій Голембієвський. Центр завоював визнання в Україні, а випускники показують яхтову компетентність у будь-яких точках світового моря. Кількість випускників яхтової школи з 1999 по 2019 роки налічує понад 1000 осіб. Яхтова школа втретє пройшла ліцензування у Морській адміністрації  та отримала «Протокол на відповідність» –  право підготовки судноводіїв вітрильних та вітрильно-моторних суден.

Яхтсмени університету активно беруть участь у змаганнях календаря Вітрильної Федерації України, Київської міської вітрильної федерації. Практично на всіх вітрильних регатах екіпажі від НАУ завойовують призові місця та стають переможцями. Багато випускників НАУ залишилися вірним вітрильництву та продовжують активне життя під вітрилами.